Konec realitních šmejdů? Zákon podepsán prezidentem!

09.01.2020

Včera došlo k dlouhoočekávanému podpisu zákonu o realitním zprostředkování prezidentem. Mezi kvalitními a poctivými makléři je tak 8. leden bezesporu den k slavení. Pro ty nepoctivé pak dnem smutku, protože konečně tu máme právní úpravu alespoň některých - ale naštěstí těch nejpalčivějších - oblastí realitního obchodu. Co přináší tento zákon klientům? Alespoň stručně to hlavní...

  • Smlouva s makléřem bude muset být písemná - nejenže tak budete mít v ruce podklad pro případné spory, ale měla by tím skončit i jedna z oblíbených praktik "šmejdů", kdy prodávali nemovitost bez souhlasu či dokonce vědomí majitele, vykrádali fotky kolegů a inzeráty si přivlastňovali a mnohdy podrážely nastavené podmínky.
  • Makléř bude muset doložit odpovídající vzdělání / praxi. Mohli bychom tak stát na začátku obecně kvalitnějších služeb, protože projít určitým systémem školení bude již muset každý.
  • Makléř bude muset být pojištěný. Také zásadní novinka, díky které mají klienti jistotu, že pokud by makléř náhodou udělal při výkonu svého povolání chybu, klienti budou odškodněni pojišťovnou. Další malé plus proč využít pro prodej makléře a neriskovat na vlastní pěst.
  • Je jasně definováno, co realitní zprostředkování zahrnuje. Jde o vyhledávání toho, kdo má zájem o uzavření realitní smlouvy se zájemcem, inzertní služby, posouzení stavu nemovité věci a zpracování návrhu nabídkové ceny, zpracování marketingu, zajištění prohlídky, obstarání stavebně-technické dokumentace, zprostředkování právních služeb a úschovy za účelem zajištění plnění z realitní smlouvy.
  • Exkluzivita půjde uzavřít jen na 6 měsíců a uzavření Realitní smlouvy (Kupní smlouva dříve) nebo Smlouvy o uzavření budoucí realitní smlouvy nesmí být uloženo zájemci jako povinnost. Exkluzivita sebou nese jednoznačná pozitiva pro klienty, proto je skvělé, že nebude moci být již tak snadno zneužita nepoctivci.
  • A to nejdůležitější, co asi nejvíce zabolí ty nepoctivé, s realitním zákonem je konec úschovy peněz na jakýchkoli účtech - hlavně těch soukromých. Podmínky pro úschovy jsou konečně v těch nejpodstatnějších parametrech dané jasně.

Není dokonalý. Má velké rezervy. Ale je konečně první berličkou, že se něco děje a to směrem k lepšímu. I nadále bude hodně na klientech, aby si pečlivě vybírali mezi realitními zprostředkovateli hledali kvalitu a bezpečnost.

Takže jako u všeho platí (a u prodeje nemovitosti zvlášť), vybírejte pečlivě, dívejte se na reference, poptejte se na zkušenosti svých známých... Doufáme, že alespoň pár desítkám nepoctivců tento zákon odradí chuť Vám ten správný výběr komplikovat. Přejeme šťastnou ruku při výběru a nám všem do budoucna ještě pár užitečných novelizací tohoto zákona, aby ten konec "šmejdů" jednou konečně opravdu přišel :)