Otázka, na kterou jste se báli svého makléře zeptat

01.05.2018

Vzájemná důvěra mezi prodávajícím a jeho makléřem by měla být základem pro úspěšný průběh celého prodeje. Klient by proto neměl být v průběhu prodeje pochybnosti, obavy nebo nepříjemné pocity způsobené například jen tím, že se svého makléře ostýchá napřímo na některé věci zeptat.

Tušíte, jaká nejčastější otázka sem může patřit? Tady je odpověď. A pokud Vás napadla ještě další, ptejte se.

Slevíte mi ze své provize?

Nejste-li zrovna vyjednávací typ, může být pro Vás tato otázka velice obtížná. Ale pozor! Právě na ni Vám můžeme doporučit se zeptat!

Proč? Myslíte, že to není myšleno vážně? Ale je. Právě takto jednoduchá otázka Vám totiž může napovědět v tom, zda za Vás makléř bude skutečně bojovat. Zda se pro Vás bude snažit získat z Vaší nemovitosti tu nejvyšší cenu. Nebo zda okamžitě podlehne, na slevu Vám kývne. Jak pak myslíte, že bude reagovat, pokud kupující (a ještě lépe s vlastním zkušeným makléřem) odmítnout Vaši nemovitost koupit, pokud nedostanou výraznou slevu?

Pokud jste si vybrali kvalitního makléře, provizní ohodnocení by Vám většinou mělo být upřesněno až při předložení nabídky, kdy makléř již perfektně zná Vaši nemovitost a zpracoval si předběžný plán obchodní a marketingové strategie. V tu chvíli totiž již ví, kolik peněz bude muset vložit do marketingu nemovitosti, různých podpůrných prodejních aktivit a samozřejmě i do nákladů za advokáta, úschovu, katastr, odhadne si náklady na cestovní výlohy, čas strávený prohlídkami i u počítače a zkrátka již má svou kalkulaci, která odpovídá tomu, že Vaši nemovitost prodá kvalitně, v dobrém čase a za co nejvíc. Pokud by Vám makléř z nějakého důvodu přistoupil na slevu, už to bude vždy na úkor nějaké služby.

Nemáte představu o vhodné výši?

Pak právě pro Vás je tu jednoduché vodítko, dle kterého se můžete snadno orientovat.

Hodnota nemovitosti                    Výše provize

do 5.000.000,- Kč                          5% + DPH

od 5 do 8.000.000,- Kč                 4% + DPH

více jak 8.000.000,- Kč                 3% + DPH

Minimálně: rodinné domy 120.000,- + DPH, byty 80.000,- + DPH

Není to směrodatné, pokud se ale rozhodnete skutečně o výše provize vyjednávat, měla by být klientovi vždy nabídnuta alternativa. Zejména u dražších nemovitostí, kde makléř počítá například s tím, že v rámci provize na své náklady zajistí špičkovou předprodejní přípravu, pozve například zahradníky, aby Vám upravili zahradu před nafocením, nebo plánuje profesionální, poutavé video například s využitím dronu a podobně, dá se samozřejmě na nějakém kompromisu dohodnout. Vždy by to ale mělo být tak, aby omezení, které tedy vyškrtne makléř, byl schopen zajistit sám prodávající a nebylo to na úkor prodávané nemovitosti. Tedy v našem příkladu si například perfektně připraví sám zahradu, poseká, vypleje, apod. Vždy se jedná případ od případu, podle toho, co je potřeba, aby kvalita prezentace zůstala zachována. Nemělo by se tedy stát, že se makléř s klientem nedohodne a bude poskytnuta sleva - a zůstaneme-li u našeho příkladu - zahrada zůstane neupravena. Takový krok by totiž vedl k poklesu potenciálních zájemců a tím i k poklesu reálně dosažitelné prodejní ceny. Což by bylo nevýhodné pro makléře i klienta.

Radou na závěr tedy může být jediné. Nemějte strach se v průběhu spolupráce zeptat na cokoli. Profesionální makléř Vám dokáže odpověď dát na cokoli a pokud ne, tak s Vámi najde cestu, jak najít nejvhodnější řešení.


Nejnovější články na našem blogu

Včera došlo k dlouhoočekávanému podpisu zákonu o realitním zprostředkování prezidentem. Mezi kvalitními a poctivými makléři je tak 8. leden bezesporu den k slavení. Pro ty nepoctivé pak dnem smutku, protože konečně tu máme právní úpravu alespoň některých - ale naštěstí těch nejpalčivějších - oblastí realitního obchodu. Co přináší tento zákon...

Děkujeme všem našim klientům, kteří do nás vložili svou důvěru. Právě díky Vám tu dnes můžeme prezentovat diplom za makléře měsíce - červenec 2019 kanceláře RE/MAX Alfa a zároveň být v TOP 10 RE/MAX Česká republika. DĚKUJEME!

Chcete vědět, jak na prodeji nemovitostí skutečně vydělat? Registrujte se k odběru:


.