Obydlená nebo prázdná?   Pro a proti při prodeji nemovitosti

08.05.2018

Pokud máte na výběr zda prodávat nemovitost v době, kdy v ní ještě bydlíte, nebo počkat s jejím prodejem až po odstěhování (Vašem nebo nájemníka), určitě Vás bude zajímat, jaké jsou výhody nebo nevýhody obou variant. A případně na co si dát pozor při prodeji prázdné nebo naopak obydlené nemovitosti. Jaká jsou tedy pro a proti obou variant?

Hned v úvodu je asi důležité říci, že přestože by se mohlo zdát na první pohled jednodušší prodávat nemovitost prázdnou, praxe Vás může překvapit. Někdy totiž může být podstatně jednodušší ji prodat ještě v době, kdy v ní majitel nebo nájemník ještě bydlí. Oboje má ale své pro a proti. Zkušený makléř nebude mít obtíže pomoci Vám co nejlépe prodat nemovitost, ať už se rozhodnete jakkoli. Rozdíly tu však jsou právě pro Vás, proto vzhůru do toho, pojďme se na ně podívat.

Prodej neobydlené nemovitosti


Nejčastější důvody, kdy se prodává prázdná nemovitost:

  • Nemovitost sloužila k nájmu, nyní se prodává.
  • Majitel si koupil jinou nemovitost a potřeboval nebo chtěl se odstěhovat ještě před tím, než se jeho původní nemovitost stačila nabídnout k prodeji.
  • Nemovitost je pozůstalostí v rodině.
  • Jedná se o novostavbu.

Výhody prodeje prázdné / neobydlené nemovitosti:


1. Prohlídky jsou jednodušší. Jednodušší jsou zejména v tom, že se nemusí složitě hledat vhodné termíny pro prohlídky, které samozřejmě naruší běžný chod domácnosti. Prohlídky se tak mohou uzpůsobit vážným zájemcům i makléři, který potřebuje mít na prohlídky určitý časový prostor a který může snadněji pracovat s tím, zda se zájemci projde nemovitost postupně, uspořádá open-house, nebo jiným vhodným způsobem rozplánuje prezentaci.

2. Nemusíte permanentně uklízet. Co víc k tomuto dodat. Žít v dokonale upravené nemovitosti se běžně nedá. Kdežto jakmile jednou upravíte prázdnou nemovitost pro prodej, až na drobnosti ji v tomto stavu naleznete při každé prohlídce.

3. Nic Vám prohlídky obvykle nenaruší. V případě nemovitosti, kde prodávající žije, nastane s mnohem větší pravděpodobností situace, že z nějakého důvodu budou muset být plánované prohlídky rušeny a přesouvány na jiný termín. U prázdné nemovitosti je o situací, kdy by k odkladu prohlídek muselo dojít, výrazně méně.

4. Pro některé kupující může být snazší představit si nemovitost již jako tu "svou". Zatímco část zájemců ocení zabydlenost a útulnost, část zájemců si zkrátka nedokáže současné prodávající z nemovitosti "odmyslet" a představit si nemovitost jako tu svou. Právě pro tento typ kupujících je vhodná nemovitost prázdná - či samozřejmě po důkladném home-stagingu.

Nevýhody prodeje neobydlené nemovitosti

1. Neobydlená je prostě neobydlená. Prázdná nemovitost může zkrátka působit prázdně a studeně. A překvapivě prázdné nemovitosti působí i menším dojmem. A stejně tak, jak je zmíněno výše, že některým zájemcům může připadat zabydlená nemovitost nepřitažlivá, jiní naopak potřebují vidět, jak se v ní žije. A právě pro tuto skupinu je toto naopak nevýhodou. A v neposlední řadě, pokud nemá co upoutat pozornost, zájemce si všimne sebemenší kosmetické vady. V tomto případě tedy určitě můžeme doporučit využít home-stagingu nemovitosti, který celý tento problém jednoduše vyřeší.

Ukázka home-stagingu PŘED a PO:

Zdroj galerie: https://sensationalhomestaging.com

2. Prázdná nemovitost může lákat zloděje nebo vandaly. Zvažte  proto následující tipy, které Vám mohou pomoci minimálně se cítit "v klidu".

  • Je-li ve Vašem městě nebo obci místní policie, určitě Vám nebudou mít za zlé, pokud je sami upozorníte na to, že nemovitost jde do prodeje a bude nadále prázdná. Zkrátka, aby Vám na ni dali trochu pozor. Při pravidelné objížďce určitě nebude problém, aby se důkladněji podívali přímo na ni. Vždyť ani oni nechtějí, aby se z prázdné nemovitosti stalo místo pro setkávání například vandalů.
  • Dejte o prodeji a opuštění nemovitosti vědět i svým známým v okolí a sousedům. Přeji jen, více očí, víc vidí.
  • Zvažte instalace bezpečnostních zámků, pokuste se znepřístupnit pozemek, je-li například někde v odlehlejší části rozbitý plot, a podobně.
  • Můžete také zvážit instalaci bezpečnostního systému. Ale pozor, mnohdy i jen atrapa kamery za 200,- korun nebo jen samolepka o instalaci bezpečnostního systému v objektu, může potenciální nezvanou návštěvu odradit.
  • Skvěle také fungují senzory na rozsvicení světel. Jen dejte pozor na nastavení, abyste nesvítili při každé návštěvě zvířete na zahradě.
  • Snažte se udržovat exteriér nemovitosti. Upravená zahrada nepřitáhne tolik nesprávné pozornosti (a samozřejmě je důležitá pro přitáhnutí té žádoucí, kupujícího).

3. Neobydlená nemovitost signalizuje potřebu rychlého prodeje Potřeba rychlého prodeje je samozřejmě evokována vcelku logicky. Obvykle je totiž provoz nemovitosti spojen s fixními náklady, které musí být hrazeny i pokud jí nikdo nevyužívá. Je tak logické, že vlastnictví takové nemovitosti není příliš žádoucí. Pro kupujícího tento stav může hrát do karet tím, že dostane záminku pro vyjednávání o slevě.


Výhody obydlené nemovitosti

1. Obydlená nemovitost nebude lákat vandaly. Většina vandalismu nebo loupeží je na místech, která jsou opuštěná, která jsou snadným cílem. V obydlené nemovitosti tedy tato starost do určité míry padá. Zároveň však mějte na paměti, že makléř nemá pustit na prohlídku kohokoli, ale měl by zájemce před prohlídkou prověřit, čímž opět zvýši bezpečnost celého průběhu prodeje.

2. Obydlená nemovitost se snadněji prezentuje. Zabydlená nemovitost působí přátelsky, teple, zájemci si nemusí dávat tolik práce s tím, aby si představili, jak nemovitost asi bude vypadat s nábytkem. Opět zde však platí, nepodceňte home-staging. A zde místo "zútulňování", jako v případě prázdné nemovitosti, bude potřeba "odosobnění". Pro prezentaci je však bezesporu zajímavější home-staging zabydleného prostoru, protože dává místu "ducha" a jedinečnost.

3. Můžete se setkat se zájemci. Pokud máte zájem, můžete být samozřejmě u prohlídek nemovitosti přítomni. Je to výhoda v okamžiku, kdy se zájemce zeptá na nějakou ne úplně běžnou otázku, na kterou není makléř připraven. Pohotovost odpovědi pak může být namístě. Nicméně mějte na paměti, že vstupovat do prohlídky byste měli jen minimálně a převážně na požádání, aby nedošlo k ovlivnění zájemce k ne žádoucímu závěru.

4. Nečekané "havárie" můžete řešit okamžitě. Přeci jen, pokud Vám například praskne vodovodní potrubí, "doma" si problému všimnete brzy. Na prodávané, prázdné nemovitosti to můžete zjistit až při prohlídce se zájemcem po nějakém čase a problém může za dobu Vaší nepřítomnosti výrazně snížit hodnotu Vaší nemovitosti.

5. Nemusíte platit navíc za nevyužívanou nemovitost. Náklady na alespoň tu minimální údržbu prázdné nemovitosti zkrátka ušetříte. Žádné temperování, drobné potřebné opravy, údržba zahrady, atd. navíc.


Nevýhody obydlené nemovitosti

1. Musíte ji udržovat čistou a "připravenou". Toto je asi tím nejobtížnějším úkolem pro prodávající, protože udržet nemovitost ve stavu nejlépe takovém, v jakém byla nafocena po předprodejní přípravě, je při umožnění běžného provozu domácnosti občas nadlidský výkon. Nicméně je velice důležité, aby se zájemce necítil zklamán po příchodu na prohlídku, kdy znal nemovitost "dokonalou" z fotografií a videa.

2. "Skladiště" a zkrátka všeho moc. Pokud je nemovitost plná všeho možného, v místnostech se nedá pomalu projít není úplně reálná šance věci odklidit například na půdu nebo do garáže, nastává vhodná situace pro preferenci prodeje až po přestěhování. Nemovitost pak může být vystěhována a uklizena a nebude tak nutné jednat o nižší ceně. Tzv. "skladiště" je totiž mnohdy hůře prodejné, nezaujme tolik svou prezentací a tím pádem ztrácí možnost dosažení maximální ceny.

3. Budete muset odejít během prohlídek. Nebo při nejmenším Vám to bude doporučeno. A to samozřejmě také výrazně naruší Váš běžný chod domácnosti. Nicméně pro mnoho kupujících je příjemnější, jsou-li v nemovitosti pouze s makléřem bez přítomnosti majitelů. Psychologicky je toto důležitým prodejním nástrojem, protože kupující se pak v nemovitosti cítí mnohem uvolněněji, snáze si ji představí jako "svou" a nebojí se klást otázky, které by mu před majitelem mohly připadat nevhodné. Což umožní makléři lépe pracovat s jeho potřebami a pomoci mu se rozhodnout.

Závěrem

Jak můžete vidět, obě varianty mají své pro a proti. Pokud se tedy můžete rozhodnout a nejste si stoprocentně jisti, určitě využijte konzultace této otázky se svým makléřem. Na základě zkušeností a znalosti lokality by měl být schopen doporučit Vám tu nejvhodnější cestu prodeje, abyste se během celého jeho průběhu cítili klidně a příjemně.

Nejnovější články na našem blogu

Včera došlo k dlouhoočekávanému podpisu zákonu o realitním zprostředkování prezidentem. Mezi kvalitními a poctivými makléři je tak 8. leden bezesporu den k slavení. Pro ty nepoctivé pak dnem smutku, protože konečně tu máme právní úpravu alespoň některých - ale naštěstí těch nejpalčivějších - oblastí realitního obchodu. Co přináší tento zákon...

Děkujeme všem našim klientům, kteří do nás vložili svou důvěru. Právě díky Vám tu dnes můžeme prezentovat diplom za makléře měsíce - červenec 2019 kanceláře RE/MAX Alfa a zároveň být v TOP 10 RE/MAX Česká republika. DĚKUJEME!

Chcete vědět, jak na prodeji nemovitostí skutečně vydělat? Registrujte se k odběru:.