S miliony na chodníku - víte, kdy prodat svou nemovitost?

15.02.2018

Na mnoha trzích po celém světě v tuto chvíli převažuje počet zájemců o koupi nemovitosti nad jejími prodejci. Což je samo o sobě pro prodej výhodné období. Ale víte, jak a kdy přesně prodat Vaši nemovitost, abyste se vyhnuli složitější situaci nejen s dalším bydlením?

Mějte jistotu, že máte promyšlené následující oblasti předem. Jakmile ji získáte, přichází ta správná doba pro prodej.

1. Perfektně nastavená cenová strategie je základ

Stanovení prodejní ceny je nejdůležitějším bodem, na kterém se musíte shodnout se svým realitním makléřem. Naprosto ideální situace nastává, když Vám vyhovuje přesně analyzovaná aktuální tržní cena zohledňující všechny přednosti a nedostatky Vaší nemovitosti. Můžete tak počítat s obvyklou prodejní dobou, která například v Praze se u rodinných domů pohybuje kolem 120 dnů. Pokud se rozhodnete pokusit se nastavit ze začátku prodejní cenu vyšší, přes doporučení Vašeho makléře, je zapotřebí počítat s tím, že se bude nemovitost prodávat déle a je pravděpodobné, že bude muset po čase dojít ke snížení ceny. Sice platí, že vše má svého kupce, ale realita je taková, že zrovna ten Váš kupec nemusí poptávat nemovitost v době, kdy Vy prodáváte.

2. Připravte si plán, co se stane po prodeji

Stejně tak ale může nastat opačná situace, a sice že nalezneme vhodného kupujícího mnohem dříve, než se předpokládalo, ale ten nebude ochoten čekat na to, až si prodávající zařídí stěhování a jiné nezbytné záležitosti. Bude se chtít zkrátka do měsíce nastěhovat, nebo bude hledat dál. A co teď? Pro takovéto případy je velice důležité mít předem promyšlený postup stěhování při různé rychlosti prodeje (samozřejmě, pokud v nemovitosti sami bydlíte), aby se právě nestalo, že zůstanete stát sice s milionem na účtu ale s věcmi na chodníku.

3. V případě pochybností počkejte

Prodej nemovitosti, zejména je-li spojen s Vaším vlastním stěhováním, je přeci jen poměrně nejen fyzicky, ale i psychicky náročnou událostí. Proto necítíte-li se úplně na to, abyste svou nemovitost prodali právě teď, počkejte. Budete-li se cítit diskomfortně, budete se snažit prodej co nejdříve ukončit a budete snáze manipulovatelní kupujícími, kteří se pochopitelně budou snažit dosáhnout nižší ceny.

Pokud však na prodej čekat z jakéhokoli důvodu nemůžete nebo nechcete, neváhejte požadovat maximum doplňkových služeb po svém realitním makléři. Kvalitní makléř pro Vás zajistí i prakticky všechny služby spojené nejen s prodejem a převody, což je samozřejmostí. Ale spolu se seznamem již ozkoušených a doporučených dodavatelů Vám může pomoci i se zajištěním stěhování, opravami, výmalbou, s uskladněním Vašich věcí, jejich přepravou a s mnohým dalším a Vám pak většina starostí odpadne.

Máte jakékoli nejasnosti ohledně toho, kdy by právě pro Vás bylo nejvhodnější nabídnout Vaši nemovitost k prodeji nebo pronájmu? Můžete například vyzkoušet získání odhadu tržní ceny Vaší nemovitosti zdarma nebo nezávazné konzultace. Neváhejte mě kontaktovat!