Smart Home - trend moderního bydlení

01.05.2017

Smart Home - stávající trend moderního bydlení

Ať už přemýšlíte nad vylepšením Vašeho vlastního domova, nebo hledáte tip na drobné vychytávky, kterými byste při prodeji chtěli vyniknout mezi desítkami ostatních nabídek a přilákat více zájemců, jste na správném místě.

SMART HOME nebolichytrá či inteligentní domácnost, je označení pro takové prostředí, kde za pomoci moderní technologie dochází k nárustu nejen komfortu osob, které ho využívají, ale i k zvýšení jejich bezpečnosti a k snížení nákladů na provoz, což je zároveň šetrné k životnímu prostředí. Ať už jde o dálkově ovládané vytápění, ventilaci, klimatizaci, ohřev vody, stínění, zabezpečovací techniku, osvětlení nebo provoz spotřebičů a distribuci TV, video signálu, hudby, telefonů, internetu, aj. , cíl je jasný. A sice ušetřit Váš čas a energii, dopřát Vám více pohodlí a mnohdy i klidu nebo naopak zábavy. Celou domácnost zkrátka můžete ovládat jen svým telefonem nebo dokonce hlasem a nevstat při tom třeba ani z postele.

Vhodnou dobou pro zavedení centrálního systému, který jednoduše a intuitivně ovládá všechny chytré komponenty, je samozřejmě v rámci projektu pro novostavbu nebo při rekonstrukci domu či bytu. Pokud se ale do žádných větších zásahů již pustit nechystáte, ani pak nemusíte zoufat, mnoho jednotlivých komponent a modulů se dá poměrně snadno nastavit i bez stavebních zásahů, protože fungují bezdrátově.

Níže naleznete tipy na zlomek toho nejlepšího (na základě recenzí uživatelů), co současný trh nabízí i s odkazy (kliknutím na obrázek), kde je možné danou chytrou "hračku" zakoupit. Nyní již můžete bez starostí nechat pracovat svou představivost a naplánovat si ranní vstávání se spuštěním příjemné hudby, automatickým roztažením žaluzií, třeba i spuštěním kávovaru a... mnoho dalšího, co Vás jen napadne.


Samsung SmartThings Hub

Centrální systém pro Vaše gadgety

Vybrali jste-li si některé z široké řady chytrých vychytávek do domácnosti, bez pochyb využijete centrálního systému, do kterého můžete všechny napojit a spravovat je jednoduše naráz. Hub od Samsungu je kompatabilní s širokou škálou rozšíření, gadgets, a navíc se velice snadno instaluje a používá.

Haiku Home - Stropní ventilátor

Ovládejte Váš stropní ventilátor hlasem

Vysoce efektivní, elegantní stropní ventilátor s integrovaným LED světlem a 10 unikátními nastaveními jasu pro každou příležitost umožňuje zvolit rychlost ventilátoru, časovač, režim spánku nebo simulaci přírodního vánku. Ovládat můžete pomocí přiloženého ovladače, telefonu nebo hlasem pomocí systému Amazon Echo.

Philips Hue LED

I světlo můžete mít pod kontrolou za pár vteřin.

Sada Philips Hue je asi tím nejlepším příkladem toho, jak změnit svou domácnost v chytrou tím nejsnadnějším způsobem. Žárovku zkrátka jednoduše zašroubujete, na ovladači vytáhnete ochrannou pásku a o víc se starat nemusíte. Vše se automaticky spáruje a Vy tak můžete ovládat osvětlení během několika vteřin až deset světel jediným dálkovým ovladačem. Chcete víc? Vyberte si z řady dalších rozšíření a užijte si například automatické rozsvěcení a zhasínání, změny barev a teploty a mnohé další. Nebo rovnou vyzkoušejte Philips Hue White and Color ambiance 10W E27 starter kit, který nabízí v ČR například Alza.

Ecobee3 Smarter Wi-Fi Thermostat

Příjemná teplota kdykoli a k tomu až o čtvrtinu méně za energie? Ano!

Jak zajistit, aby v místnosti, kde právě jste, byla ta správná teplota? Malý bezdrátový snímač jednoduše umístíte do místnosti, nastavíte si optimální teplotu a o víc se starat nemusíte. Ecobee3 nabízí jednu z nejlepších sad funkcí a jednoduchou práci s aplikací, díky níž můžete ušetřit ročně až 23% nákladů za energii. Senzor jednoduše pozná, zda v místnosti jste či nikoli a teplotu tomu plně přizpůsobuje. Kompatabilní je například s Apple HomeKit. K základní sadě navíc můžete připojit další senzory a celkem takto spravovat teplotu až v 32 místnostech.

NuBryte - Smart home console

Home management snadno

Nástroj pro snadnou organizaci Vašeho domova. Pomocí této konzole můžete snadno ovládat osvětlení, zabezpečovací systém, integrovaný rodinný kalendář, získáte aktuální informace o počasí a navíc můžete řídit i domácí komunikační systém. Jen pro představu, například chytré osvětlení v této konzoli má pro Vás nachystáno několik režimů osvětlení jako "Dovolená", kdy je simulována Vaše denní aktivita, aby to vypadalo, že je někdo doma, "Noční světlo", "Wake-up Mode" a další.

Amazon Echo

Chytrý reproduktor

Přestože Amazon Echo byl novinkou na trhu již v roce 2014, spoluprací s ním získává řada ostatních gadgetů na rozměru, proto za zmínění určitě stojí. Kromě přehravače hudby, kterou vybíráte pouze hlasem, má 360° zvuk a vysokou citlivost pro rozpoznání hlasu. Odpovídá na otázky (napojen na wiki), čte audioknihy, dopravu, počasí a další. A mimo jiné s jeho pomocí můžete hlasem ovládat právě další gadgety jako například výše uvedený ventilátor apod.

Na závěr uvádíme několik odkazů, na koho se můžete obrátit v případě zájmu o instalaci chytrého řešení pro Vaší domácnost, pokud se do toho nebudete chtít pouštět sami. Nicméně firmy nejsou osobně vyzkoušené, vybíralo se pouze z referencí na internetu, proto zajisté všichni uvítáme Vaše zkušenosti nebo tipy od Vašich známých nejen k samotným firmám, ale i k jednotlivým produktům. Tématu se určitě budeme věnovat i do budoucna, takže neváhejte a napište Vaše tipy, doporučení i připomínky!

Odkazy na firmy zabývající se realizací Smart Home v ČR například:

https://www.comfortlive.cz/

https://www.inteliobox.com/cz/

https://www.inels.cz/