Nejen Praha je místem, kde si můžete vybrat z řady různě velkých krásných bytů, které naleznete ať už v moderních komplexech nebo v historických zástavbách. Mnohé z nich ale bohužel i přes odlišnosti v letech výstavby spojuje jeden prvek - hluk.
Hluk je jedním ze základních nedostatků bytových domů, a tím jsou tenké stěny a s tím mnohdy související hluk od sousedů v jakékoli podobě. Problémy, které jsou s tímto spojené, si dokáže asi představit každý. Ne každý ale už ví, jak je efektivně řešit.
V rámci zachování dobrých sousedských vztahů je samozřejmě jako první nasnadě upozornit sousedy osobně, přímo. O tom, že jejich pes nezvládá samotu, děti v jejich nepřítomnosti zkouší, co byt vydrží, nebo že je jednoduše opravdu slyšet pomalu každé slovo, natož hádka a podobně, nemusí majitelé sousedního bytu ani vědět. Pokud se Vám podařilo narazit na rozumné sousedy, máte dobojováno. Pokud ne, je právě pro Vás připraven tento článek.
Nájemní byt
Nejkratší cestou, jak začít problém řešit, je v případě nájemního domu obrátit se přímo na jeho majitele. Ten je většinou schopen v případě problémů domluvit nájemníkům i za cenu pohrození neprodloužením nájemní smlouvy případně její výpovědi. Jedná se o velice efektivní řešení, obzvláště máte-li svou stížnost potvrzenu i ostatními sousedy.
Osobní vlastnictví
V případě osobního vlastnictví je již situace podstatně komplikovanější a cesta k řešení už není tak snadná a pomoc tentokrát budeme muset hledat ve vyhláškách a zákonech. Obecně se můžete držet zákonného ustanovení zakotveného v občanském zákoníku, kdy vlastník nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy hlukem, prachem, kouřem, plyny, popílkem, parami, pachy, pevnými a tekutými odpady, světlem, stíněním a vibracemi.
Obecní vyhlášky většinou stanovují tzv. noční klid v době od 22:00 do 06:00 a zároveň co je nad míru přiměřeného hluku. Pokud v této době hluk neustává, můžete se obrátit na
městskou policii,
hygienickou stanici,
městský nebo obecní úřad,
soud.
Městská policie může za přestupek udělit zpravidla až tisícikorunovou pokutu, případně může dojít k předání přestupkové komisi. O něco složitější je zkontaktování hygienické stanice. V jejich případě musíte vědět, kdy dojde opět k problémové situaci, aby bylo možné sílu hluku změřit. Jejich služby jsou proto častější v případech, kdy byt sousedí například s barem. Poslední dva způsoby jsou pak během na dlouhou trať. Představu o náročnosti této cesty si můžete udělat v článku zpracovaném právníkem, který se zabývá přímo tím, jak podat žalobu na nadměrné obtěžování hlukem zde.
Nemáte chuť na běhání po úřadech či soudech, nic nepomáhá a už nevíte, co dál? I tato situace má své řešení:
Stropní podhledy
Předstěna
Ukázka možné realizace sádrokartonového podhledu (foto: Panel Plus / Jaroslav Hejzlar) a předstěny (web nejremeslnici.cz):