Tipy a triky pro jednoduchý úklid před prodejem

23.02.2018

Chcete prodat Vaši nemovitost rychleji? Ukliďte ji. Úklidem tentokrát není myšleno povrchové odstranění nepořádku, srovnání bot, umytí nádobí nebo vytření podlahy, ale proces odstranění "nedokonalostí" a usazenin, které vznikly jejich běžným používáním a je stále možné je odstranit nebo jednoduše renovovat, aniž byste danou věc museli měnit. A to je ta část úklidu, kterou mnoho dnešních prodejců opomíjí a na kterou se právě teď zaměříme. Upřímně, do kterého bytu byste šli na prohlídku raději?

V následujících tipech a tricích naleznete souhrn nejdoporučovanějších možností čištění z českých i zahraničních fór - a to od ekologických variant až po prostředky k drobné renovaci, od přípravků do desetikoruny až po profi/hobby renovátory. Stačí si vybrat a můžeme jít na to - a to nejen, chystáme-li se nemovitost prodat - hodí se určitě vždy.

Koupelna

Tipy a triky pro snadné čištění:

 • Spáry vyčistíte pastou z prášku do pečiva a vody. Pokud by tato pasta nedostačovala, můžete využít běliče spár v tužce. Z chemických čistících prostředků můžete vyzkoušet například Larrin, který je doporučován na mnoha diskuzních fórech.

 • Plísně odstraníte nanesením husté pasty z jedlé sody (hydrogenuhličitan sodný NaHCO3) a trošky vody.

 • Žluté skvrny na vaně odstraníte citrónovou šťávu.

 • Rez pustí díky směsy boraxové pasty a octu. Stejně tak vodní kámen. Například v toaletě stačí na zanesené místo na zhruba 30 minut přiložit papír napuštěný octem. Tímto způsobem snadno vyčistíte usazeniny i v místech, odkud prostředek jinak steče.

 • Oprýskaný smalt je možné opravit pomocí opravného smaltu, který seženete v tubě.

 • Stěny sprchového koutu lze vyčistit také pomocí octu, napůl zředěného vodou.

 • Zanesený okraj vany nebo umyvadla vyčistíte pomocí směsi jedlé sody a saponátu.

Kuchyně

Tipy a triky pro snadné čištění:

 • Nerezové spotřebiče nejsnadněji vyčistíte přímo čističi, které jsou pro tyto povrchy určené (ze značek například Miele, Electrolux, Whirlpool, Reinex, aj. - obvykle seženete v rozmezí 100-250 Kč). Z domácích zdrojů můžete využít k přeleštění obyčejný ocet - po vytření dosucha částečně účel splní také.

 • Octu naopak určitě využijte při odstraňování vodního kamene v dřezu a zejména okolo baterie - v tomto případě jde o nejúčinnější odstraňovač, který doporučuje mnoho z Vás. Stačí zanesené místo omotat papírovou utěrkou, prolít octem a nechat působit.

 • Zašlá dvířka u linky obnovíte pomocí pasty vytvořené ze 2 lžic sody a 1 lžíce rostlinného oleje.

 • Mikrovlnky a trouby můžete snadno vyčistit pomocí koncentrovaných gelů, které po zhruba 20 minutách působení jednoduše setřete. Pokud ale i zde dáváte přednost přírodním čističům, opět naprosto perfektně poslouží ocet. Zředěný ocet ve vhodné nádobě vložte do mikrovlnky, spusťte ji a poté jen jednoduše setřete nečistoty ze stěn spolu s párou.

 • A nezapomeňte na digestoř! Bohužel je nutné ji rozmontovat a vyčistit - například prostředkem na nádobí a i zde octem, ale vyplatí se to.

Obývací pokoje

Tipy a triky pro snadné čištění:

 • Koberce z přírodních materiálů čistěte pouze prostřednictví suché pěny - namočením by se mohl pokroutit nebo při delší schnutí začal zapáchat. K osvěžení jej nakonec hodně posypte zažívací sodou a po 15 minutách vysajte.

 • Máte na oknech dřevěné rámy? Potřete je jednoduše voskem na parkety. Získají zpět ztracený lesk a zároveň vosk bude odpuzovat špínu.

 • Sklo u krbových kamen kromě přímo určených přípravků snadno vyčistíte jemným popílkem. Stačí jej nanést na hadr a sklo jím "vyleštit". Sklo čistěte vždy za studena. A pro jistotu, vyhněte se čištění tekutými písky, sklo byste poškodili.

 • Plovoucí podlahu můžete čistit kromě běžně dostupných přípravků také dětským šamponem, octovou vodou či jemnými mýdly. Důležité je, abyste používali teplou vodu (ne vlažnou, ale ni ne horkou). Máte podlahu poškrábanou? Pak ji jednoduše renovujte pomocí tvrdého podlahářského vosku (cena se pohybuje okolo 100 Kč). Vosk na poškozené místo nakapejte pomocí nahřáté pájky, po zatuhnutí odstraňte přebytek například pomocí plastové špachtle a na závěr můžete ještě použít opravný lak ve spreji, čímž dosáhnete perfektní retuše.

Předsíň

Tipy a triky pro snadné čištění:

 • V případě zrcadel zde nenajdete ani tak radu jak vyčistit, ale upozornění, jak nečistit, abyste zrcadlo nenávratně nepoškodili. Nikdy nečistěte zrcadlo jakýmkoli čistícím prostředkem - ani na okna! Na zrcadle by došlo k procesu oxidace a zčernalo by. Zrcadla tedy myjte vždy jen čistou vodou a pak vytřete do sucha a vyleštěte.

 • Zažloutlé a špinavé dlaždičky vydrhněte směsí ze soli a terpentýnu.

 • Zašlé skvrny na mramorových dlaždicích lze odstranit pastou z nehašeného vápna a vody. Kvůli použití vápna ale nezapomeňte na rukavice.

 • Máte-li na podlaze lino, vyčistíte ho jednoduše vodou s přidaným avivážním přípravkem. Je lino natržené? Pak použijte lepidlo PVC na studené svařování. Jednoduše potřete natrhnuté okraje lepidlem, přiložíte je k sobě a spoj také přetřete. Na ošetřené místo přiložte mikrotenový sáček a plochu zatěžkejte. Po zaschnutí mikroten sundejte, nemusíte mít obavy, nepřilepí se. V případě většího poškození je třeba místo vyříznout a nahradit novým kouskem lina.

Nezapomeňte na vůni

Pomyslná třešnička na závěru celého úklidu.

Provoňte místnosti pomocí doma vyrobeného difuzéru. Vše, co budete potřebovat, je skleněná nádoba s malým otvorem, ratanové tyčinky (snadno seženete na internetu), čistý alkohol, mandlový olej a esenciální oleje dle Vaší nálady a prostoru, kam difuzér umístíte.

 • Pro svěží, uklidňující vůni do obývacího pokoje se hodí například levandulový olej.

 • Pohodové a pozitivní nálady docílíte díky jasmínu nebo zelenému čaji.

 • Citrónový olej je zase skvělou volbou pro Vaši kuchyni a chodbu. Je svěží a univerzální.

 • V koupelně hledáme zejména osvěžení, proto jsou vhodné všechny tóny moře.

 • Do ložnice pak neodmyslitelně patří levandule a meduňka.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Chybí Vám zde nějaký tip na snadné čištění nebo renovaci, nebo jste sami nalezli fungující a zajímavou metodu, díky níž si poradíte i se zašlou špínou či drobným poškozením? Napište mi! Rady tohoto typu jsou vždy vítáné a to nejen při prodeji nemovitosti, ale i každodenní údržbě domova.

Nejnovější články na našem blogu

Včera došlo k dlouhoočekávanému podpisu zákonu o realitním zprostředkování prezidentem. Mezi kvalitními a poctivými makléři je tak 8. leden bezesporu den k slavení. Pro ty nepoctivé pak dnem smutku, protože konečně tu máme právní úpravu alespoň některých - ale naštěstí těch nejpalčivějších - oblastí realitního obchodu. Co přináší tento zákon...

Děkujeme všem našim klientům, kteří do nás vložili svou důvěru. Právě díky Vám tu dnes můžeme prezentovat diplom za makléře měsíce - červenec 2019 kanceláře RE/MAX Alfa a zároveň být v TOP 10 RE/MAX Česká republika. DĚKUJEME!


.